Tragedie uriașă pentru Sofia! O fetiță de două luni a murit la spital în urma unui diagnostic greșit al medicilor.

O tragedie a lovit familia Iovu din Vaslui, după ce singurul lor copil, o fetiță de numai două luni, s-a stins din viață la scurt timp după ce a fost plimbată între unități medicale cu diagnostice contradictorii. Sofia fusese internată inițial pe data de 4 februarie la spitalul din Vaslui, unde medicii au stabilit că suferă de bronșiolită acută, oferind asigurări părinților că evoluția este favorabilă.

Mama fetiței povestește că diagnosticele s-au schimbat de la o zi la alta în timpul celor nouă zile de spitalizare. „A spus că vă externez joi, situația e bună, nu are nimic la plămâni. În gât nu are nimic, totul e bine. În prima zi când a venit doamna doctor a spus că are laringită şi bronşiolită. A venit altă doamnă doctor şi a spus că e răcită la plămân. După a venit altă doamnă doctor şi a spus că îi merge spre bine. La ora 12 noaptea când a venit să îi facă tratamentul, fata avea 39,8. Mi-aş dori să mor și eu să mă duc după ea, să am grijă de ea… pentru că e totul pentru mine! Şi acum aş lua-o în braţe să o duc acasă, dar nu mai pot!”, a declarat femeia, conform Stirile Kanal D.

Familia acuză personalul medical de tratament superficial, susținând că micuța era consultată doar câteva minute pe zi. Deși părinții au solicitat transferul la Iași încă de când starea sugarului a început să se degradeze, aceștia ar fi fost refuzați sub pretextul lipsei de locuri și a faptului că fetița nu ar fi reprezentat un caz critic.

„Au zis că nu se poate, când copilul nu e în stare gravă. Dar copilul mi l-a pus în a şasea zi, a făcut febră, pe oxigen. Şi am spus: ‘Dar de ce nu-i daţi masca de oxigen jos?’. ‘Că moare’. Şi atunci nu e de stare gravă să-l ducem la Iaşi? Sunt plin de durere, mi-a omorât fetiţa, puiul meu de două luni”, a mărturisit Adrian Paul Iovu, tatăl copilului.

Transferul către Spitalul de Copii din Iași a fost aprobat abia pe 13 februarie, însă acolo medicii au constatat o realitate medicală mult mai gravă: o pneumonie severă care cuprinsese două treimi din plămânul drept. „În momentul în care a ajuns la noi, starea generală era mediocră, cu semne de insuficienţă respiratorie acută necesitând și administrarea de oxigen. A fost transferată cu diagnosticul de bronşiolită acută. A fost reevaluat biologic şi imagistic, a fost confirmată o pneumonie dreaptă”, a precizat dr. Otilia Frasinariu, purtătorul de cuvânt al spitalului ieșean.

Din nefericire, fetița a murit la doar o zi după transfer. Autopsia a confirmat bronhopneumonia severă ca factor decisiv în deces, infirmând diagnosticul inițial de la Vaslui. Totodată, examinările au indicat existența unei tumori benigne, care însă nu a avut un rol în provocarea decesului.

Cazul a intrat în atenția Ministerului Sănătății și a dus la deschiderea unei anchete interne la spitalul din Vaslui, deși reprezentanții instituției susțin că „din spusele medicilor și din evaluările medicilor, nu era o situație care să nu poată fi gestionată” local. În replică, tatăl Sofiei acuză incompetența medicilor și lipsa de transparență: „Au vrut să-l țin să moară la Vaslui, să nu vadă alte spitale că sunt incompetenți”.

[article_sources]
Etichete:
2026 - Ediție Specială. Toate drepturile rezervate!