Poți primi mâncarea gratis dacă nu ți se dă bon fiscal! Ce trebuie să știi acum

ANAF a lansat o campanie prin care clienții restaurantelor și fast-foodurilor pot primi comanda fără să o plătească dacă comercianții refuză să le ofere bon fiscal. Campania „Ai dreptul la bon fiscal” are ca scop informarea atât a comercianților, cât și a consumatorilor despre drepturile și obligațiile lor în ceea ce privește emiterea bonurilor fiscale.

Potrivit ANAF, dacă un comerciant refuză să emită bon fiscal pentru o comandă, clientul are dreptul să primească produsul sau serviciul fără a-l achita, cu excepția situațiilor în care aparatul de marcat este defect și se emit chitanțe conform legii.

„În cazul în care comercianții refuză emiterea și înmânarea bonului fiscal, cu excepția situației defectării aparatelor de marcat electronice fiscale când se emit chitanțe potrivit legii, clientul are dreptul de a beneficia de bunul achiziționat sau de serviciul prestat fără plata contravalorii acestuia.

Prezența bonului fiscal este dovada plății serviciului și garanția că tranzacția a fost înregistrată și fiscalizată corect”, precizează reprezentanții ANAF, conform sursei Profit.ro.

Campania se adresează în special restaurantelor, barurilor, cafenelelor și fast-foodurilor, sectoare în care aplicarea cotei reduse de TVA de 11% depinde de o colectare mai eficientă a taxelor. În cazul în care rezultatele nu vor fi satisfăcătoare, TVA-ul ar putea crește la 21% începând din toamnă.

În cadrul campaniei, ANAF a reamintit și drepturile clienților atunci când consumă în astfel de localuri:

  • La plata în numerar, comercianții sunt obligați să emită bon fiscal.
  • La plata cu cardul, bonul fiscal nu este obligatoriu, însă poate fi solicitat de client.
  • Dacă bonul nu este oferit și nu există o justificare legală, cum ar fi defectarea casei de marcat, clientul are dreptul să nu plătească comanda.
[article_sources]
Etichete:
2026 - Ediție Specială. Toate drepturile rezervate!