Polițistă amenințată cu toporul în timpul unui conflict rutier: a tras un foc de avertisment

O polițistă din județul Dolj a fost amenințată cu un topor în timp ce încerca să aplaneze un conflict între trei bărbați, pe un drum național din zonă. Incidentul a avut loc în momentul în care agența se îndrepta spre sediul IPJ Dolj pentru a preda mai multe documente. Conflictul a izbucnit după un accident rutier, iar una dintre persoanele implicate a scos un topor și a amenințat-o pe polițistă, dar și pe celălalt bărbat implicat.

Potrivit purtătorului de cuvânt al IPJ Dolj, Andreea Mateescu, „un bărbat de 32 de ani, din comuna Galicea Mare, ținea în mână un obiect tăietor-despicător, având intenția de a lovi în zona capului un alt bărbat, de 44 de ani, din municipiul Craiova”. Agent șef adjunct de poliție Mititelu Mic Anca Lucreția a intervenit imediat pentru a împiedica lovitura și aplanarea conflictului.

În ciuda somațiilor legale făcute de polițistă, bărbații nu au ținut cont de acestea, iar pentru a calma situația, agența a tras un foc de avertisment în plan vertical. Ulterior, a reușit să îi ia toporul agresorului, care însă a continuat să încerce să îl lovească pe celălalt bărbat. În conflict a fost implicat și un al treilea bărbat.

Polițista a solicitat întăriri, iar cei trei bărbați au fost conduși la sediul poliției pentru audieri. În urma incidentului, procurorul de caz de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Băilești a fost sesizat pentru infracțiunea de ultraj.

Magistrații au dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile a bărbatului de 32 de ani care a amenințat cu toporul. Ceilalți doi bărbați, de 36 și 44 de ani, nu au fost arestați, însă au fost plasați sub control judiciar.

[article_sources]
Etichete:
2026 - Ediție Specială. Toate drepturile rezervate!