Oana Roman a reacționat vehement în contextul controversei legate de gimnasta Sabrina Voinea și relația acesteia cu mama și antrenoarea sa, Camelia Voinea. Vedeta condamnă ferm metodele dure de antrenament, subliniind că performanța nu trebuie să fie sinonimă cu abuzul.
Imaginile apărute în spațiul public, care sugerează un comportament sever al antrenoarei față de fiica sa, au determinat-o pe Oana Roman să ia atitudine. Ea a transmis un mesaj tranșant, susținând că niciun trofeu nu justifică degradarea umană.
„Imaginile cu această gimnastă sunt absolut înfricoșătoare, absolut îngrozitoare. Pe mine m-au șocat și m-au marcat. Sabrina, dragă, nicio mamă, niciun antrenor, niciun om pe lumea asta nu are dreptul să-ți spună că ești proastă. Nu are dreptul să te înjure, nu are dreptul să te umilească, nu are dreptul să te abuzeze. Pentru nimic pe lumea asta, pentru nicio medalie, niciun trofeu, pentru nicio ambiție. Se poate face performanță fără umilințe, fără bătăi și fără înjurături. (…) Doar că vezi tu, ți s-a spus și ai înțeles și crezi că acest tip de abuz este o normalitate”, a scris Oana Roman pe rețelele de socializare.
În urma izbucnirii scandalului, Sabrina Voinea a ieșit public cu o dezmințire, citind un mesaj direct de pe telefon: „Nu m-a abuzat nimeni, încearcă să ne dezbine”. Oana Roman contestă însă veridicitatea acestor cuvinte, fiind convinsă că textul a fost impus de anturajul sportivei.
Potrivit relatărilor România TV, fiica lui Petre Roman consideră că obligarea gimnastei să citească un astfel de mesaj reprezintă, în sine, o nouă formă de umilință.
„Textul acela pe care l-ai citit de pe telefon, text pe care ți l-a scris probabil chiar mama ta, probabil cineva din jurul tău, este o nouă formă de umilință. Pentru că ai fost obligată să spui ceva în care este evident că nu crezi. Nicio mamă și niciun antrenor nu are dreptul să te umilească. Mama trebuie să-ți ofere iubire, grijă, ocrotire, încurajare. Un antrenor trebuie să-ți ofere la rândul lui sprijin, determinare, ambiție, dar în sensul pozitiv al lucrurilor. Nicio medalie nu merită chinul prin care tu ai trecut și nu numai tu, toată viața ta. Te-ai obișnuit cu el și, repet, ți se pare normalitate. Dar nu-i așa”, a adăugat vedeta.
Oana Roman atrage atenția asupra gravității faptelor, catalogând comportamentul agresiv drept o infracțiune care nu trebuie trecută cu vederea sub pretextul sacrificiului pentru sport.
„Mie mi se pare absolut crunt că o mamă se poate purta așa cu copilul ei. În niciun fel de ipostază acest tip de comportament nu este permis. Să nu veniți la mine cu vorba aia că performanța necesită sacrificii. Da, necesită sacrificii, dar nu umilință, nu bătaie, nu înjurături, nu abuz, nu tortură. Pentru că ce am văzut acolo este tortură. Și tortura se pedepsește prin lege. Este o infracțiune care trebuie pedepsită. Și atâta timp cât nu o pedepsim, ea se va perpetua în continuare. Gândiți-vă un pic la asta”, a mai precizat aceasta.
În încheiere, Oana a încurajat-o pe tân