O altă tragedie lovește România! Copilă de 2 ani moartă la stomatolog! Mama fetiței-declarații cutremurătoare!

O altă tragedie lovește România! Copilă de 2 ani moartă la stomatolog! Mama fetiței-declarații cutremurătoare!

O fetiță în vârstă de doi ani a decedat, joi seară, într-o clinică stomatologică din București, după ce i-a fost administrată o sedare intravenoasă pentru o intervenție dentară ce presupunea tratarea a două carii. Părinții acuză personalul medical de malpraxis, susținând că intervenția a fost efectuată în ciuda faptului că medicii fuseseră informați despre probleme de sănătate ale copilului. Conform acestora, analizele recente indicau valori hepatice anormale.

Tatăl fetiței a explicat că a informat medicul despre rezultatele analizelor efectuate miercuri, care indicau valori hepatice mult peste limită. „I-am făcut nişte analize fetiţei, pentru că ştiam că trebuie să aibă o intervenţie la dinţi. Soţia i le-a trimis doctorei. I-a spus că nişte valori la ficat au ieşit mai mari de şase ori decât este limita legală. I-a spus că este în regulă, că poate să vină, că nu afectează cu nimic acele valori mai mari. Are mesaje soţia cu doamna doctor pe WhatsApp, unde i-a spus că mai bine ar fi să schimbăm programarea şi doamna doctor i-a zis că nu, să vină că este ok”, a declarat tatăl fetiţei.

Mama copilului a relatat cronologia evenimentelor din cabinet, afirmând că a fost anunțată cu întârziere despre starea critică a fiicei sale. „Deci ea a intrat la 17:06, şi la 17:30 ea a intrat în stop. Pe mine m-au anunţat după o oră că a intrat în stop şi după o oră jumătate a venit ambulanţa. Le-a fost frică şi e normal, înţeleg, au încercat ei s-o resusciteze. Poate dacă ar fi venit ambulanţa, poate dacă… Nu ştiu…”, a declarat mama fetiţei.

Fetița a intrat în stop cardio-respirator la scurt timp după începerea procedurii. Eforturile de resuscitare, efectuate de medicii din clinică și de echipajul de pe ambulanță, au durat aproximativ două ore. Deși inima copilului a repornit de două ori, acesta a reintrat în stop, iar decesul a fost constatat în jurul orei 20:15.

În urma incidentului, polițiștii au deschis o anchetă și au ridicat mai multe documente de la clinică. Doi medici au fost audiați și ulterior lăsați să plece, iar cercetările continuă. De asemenea, Corpul de control al Ministerului Sănătății urmează să efectueze o verificare la unitatea medicală.

Clinica stomatologică a transmis un comunicat în care a precizat că are o experiență vastă cu astfel de proceduri. „În ultimii peste 11 ani de activitate, clinica noastră a realizat cu succes mai mult de 1.700 de proceduri similare de sedare profundă, cu aceeaşi echipă dedicată şi calificată, fără niciun incident anterior”, se arată în comunicatul clinicii.

[article_sources]
Etichete:
2026 - Ediție Specială. Toate drepturile rezervate!