Ceremonia de înmormântare a Flaviei Groșan, medicul pneumolog care a captat atenția publică în timpul crizei sanitare, a avut loc duminică, 23 noiembrie, la Oradea.
Aproximativ 150 de persoane, membri ai familiei, prieteni și apropiați, s-au reunit la prânz la capela municipală din Cimitirul Rulikowski pentru a-și lua rămas bun de la aceasta, notează CANCAN.
Doctorița s-a stins din viață miercuri, 19 noiembrie, la vârsta de 59 de ani, după o lungă luptă cu o boală incurabilă.
Medicul suferea de cancer pulmonar, afecțiune care îi fusese diagnosticată cu mai mulți ani în urmă. Recent, starea sa de sănătate s-a degradat rapid, fiind descoperite metastaze multiple la nivel cerebral, hepatic și suprarenal. În urmă cu o lună, Flavia Groșan a fost găsită inconștientă în locuința sa de către soț, fiind ulterior internată în comă profundă la secția de Terapie Intensivă a Spitalului Județean din Oradea.
Reacțiile de doliu au fost numeroase și în mediul online. Pe rețeaua de socializare Facebook, un grup dedicat memoriei sale a strâns o comunitate impresionantă de peste 99.000 de membri, unde oamenii au transmis sute de mesaje de condoleanțe.
„Doamna doctor pneumolog Flavia Groșan a fost condusă astăzi pe ultimul drum! Dumnezeu să o odihnească în pace și lumină! Recunoștință și pomenire veșnică!
Dumnezeu sa te ierte om bun, condoleanțe familiei; Rămas bun, stimată doamnă doctor.Dumnezeu să vă odihnească în pace!”
Flavia Groșan a devenit cunoscută la nivel național în contextul pandemiei de COVID-19, promovând teorii controversate privind virusul SARS-CoV-2 și vaccinarea.
Aceasta susținea o schemă proprie de tratament pentru formele ușoare ale bolii, bazată pe medicamentație antibiotică și substanțe inhalatorii, poziționându-se critic față de protocoalele standard din spitale.