O femeie în vârstă de 57 de ani din județul Prahova a murit după ce a fost bătută și lovită intenționat cu mașina de către amantul său, care ulterior a încercat să se sinucidă.
Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Mizil au fost sesizați marți, 2 septembrie, în jurul orei 07:30, de un localnic din comuna Baba Ana, care a observat o femeie cu urme de sânge pe față. Ancheta a arătat că victima a fost atacată fizic de un bărbat care a coborât dintr-un autoturism, după care s-a urcat din nou în mașină și a lovit-o intenționat, părăsind apoi locul faptei.
Femeia a fost transportată de urgență la spital, însă nu a supraviețuit rănilor suferite. Suspectul, un bărbat de 53 de ani, a fost găsit de polițiști în autoturismul său, în zona localității Tătaru.
Conform unor surse judiciare, între cei doi exista o relație extraconjugală, însă motivul agresiunii nu este cunoscut.
După decesul victimei, cazul a căpătat o gravitate sporită, iar agresorul ar fi încercat să-și pună capăt vieții.
Cercetările pentru omor și tentativă de sinucidere sunt în desfășurare, sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova.