Dezastru pe DN1! Trei pietoni, spulberați de o mașină. Traficul este paralizat total, se intervine de urgență

Traficul rutier a fost întrerupt temporar sâmbătă seara, pe ambele sensuri de mers ale DN1 E60, în dreptul localității Poieni din județul Cluj, în urma unui eveniment rutier soldat cu mai multe victime.

Conform informațiilor disponibile, trei pietoni au fost acroșați de un autoturism. Echipajele de intervenție ajunse la fața locului au acordat imediat îngrijiri medicale persoanelor rănite. Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Cluj a precizat că situația uneia dintre victime este îngrijorătoare.

Dintre cele trei persoane lovite, o femeie a suferit leziuni severe, aflându-se în stare gravă în momentul intervenției echipajelor de salvare.

Autoritățile au mobilizat resurse semnificative pentru a gestiona acest incident. Reprezentanții pompierilor au detaliat forțele alocate, notează Adevărul, citând surse locale: „Potrivit primelor date, una dintre femei se află în stare gravă. În acest moment, intervin la fața locului o autospecială cu modul de descarcerare, o ambulanță SMURD de terapie intensivă mobilă și două echipaje SAJ”.

Polițiștii au deschis un dosar de cercetare pentru a stabili cu exactitate dinamica accidentului și împrejurările în care mașina a lovit grupul de pietoni.

Centrul INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române a anunțat că circulația pe tronsonul Huedin – Negreni a fost oprită pentru a permite efectuarea măsurătorilor și asistarea victimelor, estimând reluarea traficului în condiții normale după ora 19.30.

[article_sources]
Etichete:
2026 - Ediție Specială. Toate drepturile rezervate!