O tânără în vârstă de 24 de ani a trecut printr-o experiență traumatizantă în timpul unei deplasări cu trenul pe ruta București – Sighetu Marmației, după ce a fost atacată de ploșnițe în vagonul de dormit. În loc să fie o călătorie odihnitoare, noaptea s-a încheiat la spital pentru pasageră, din cauza unei reacții alergice severe.
Pentru un loc într-o cușetă cu șase paturi, femeia a achitat suma de 190 de lei. Potrivit relatărilor, aceasta a fost trezită din somn de dureri, constatând că are brațele, picioarele și corpul acoperite de mușcături. Din cauza invaziei de insecte, tânăra a fost forțată să își petreacă restul drumului pe culoarul vagonului.
Mama fetei a confirmat gravitatea situației, precizând că există dovezi vizuale ale infestării. „Biletul a fost luat la o cușetă de șase locuri și fiica mea a fost mușcată de ploșnițe. Are poze și cu ploșnițele din cușetă și cu mușcăturile de pe mână”, a declarat aceasta, conform informațiilor oferite de Playtech.ro.
Consecințele nu au fost doar de moment. Ajunsă la destinație, tânăra a avut nevoie de asistență medicală de urgență, fiind diagnosticată de medici cu urticarie, pe fondul unei alergii puternice la pișcăturile insectelor. Familia susține că incidentul a provocat o teamă profundă pasagerei în ceea ce privește viitoarele călătorii feroviare.
În urma acestui eveniment, a fost depusă o reclamație la CFR Călători, familia intenționând să sesizeze și Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC). Mama tinerei a subliniat că problemele pe această rută lungă, de peste 600 de kilometri, sunt constante, rememorând un alt incident din trecut:
„Problemele sunt frecvente pe această rută și trenurile CFR ajung adesea cu întârzieri, fără explicații. De fiecare dată întârzie. S-a întâmplat într-un iunie, cam prin 2023, să ne țină într-un câmp opt ore fără să ne dea nici măcar o sticlă de apă”.
Până în prezent, compania de stat nu a emis un punct de vedere oficial cu privire la vagonul contaminat. Situația este cu atât mai delicată cu cât incidentul survine pe fondul nemulțumirilor legate de condițiile de transport, în timp ce CFR Călători a anunțat recent o majorare a prețurilor biletelor începând cu 14 decembrie, justficată prin rata inflației.