Copil de 2 ani, mort după ce tatăl lui a dat cu mașina peste el, în curtea casei

Un copil în vârstă de doi ani a murit sâmbătă, în localitatea Șanț din județul Bistrița-Năsăud, după ce a fost lovit accidental de mașina condusă de tatăl său. Bărbatul, în vârstă de 38 de ani, făcea manevre pentru a parca autoturismul în curtea locuinței.

Ce spun polițiștii

Poliția Bistrița-Năsăud a confirmat incidentul și a oferit primele detalii despre cum s-a produs nenorocirea.

„La faţa locului, poliţiştii au constatat că un bărbat de 38 de ani, din localitate, în timp ce manevra un autoturism în apropierea locuinţei, şi-ar fi accidentat fiul, un copil de 2 ani. Ulterior, conducătorul auto a parcat autoturismul în curtea casei”, a transmis instituția.

Echipajele medicale sosite la fața locului au încercat să îl salveze pe copil, însă, din nefericire, a fost declarat decesul.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând că nu consumase băuturi alcoolice.

În acest caz, a fost deschis un dosar penal, iar cercetările continuă pentru a stabili cu exactitate toate împrejurările în care s-a produs accidentul.

[article_sources]
Etichete:
2026 - Ediție Specială. Toate drepturile rezervate!