Bărbat lovit pe banda de urgență de un şofer de TIR băut

Un bărbat de 50 de ani din Șard, județul Alba, a murit după ce a fost lovit pe autostrada A1, în timp ce verifica roțile mașinii oprite pe banda de urgență.

Accidentul s-a produs pe 20 august 2025, în jurul orei 09:50, la kilometrul 324+700 al autostrăzii A1. Bărbatul a fost acroșat de un TIR condus de un șofer de 52 de ani, din comuna Petrești, Alba, care circula pe banda de rulare.

Impactul l-a aruncat pe carosabil, unde a fost lovit de o autoutilitară ce circula pe prima bandă a autostrăzii. Bărbatul a decedat pe loc.

Șoferul TIR-ului a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o alcoolemie de 0,22 mg/l alcool pur în aerul expirat.

„La data de 20 august 2025, în jurul orei 09.50, polițiștii Biroului Poliție Autostrăzi A1 au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier. Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la fața locului, a reieșit că, pe autostrada A1, la kilometrul 324+700 de metri, conducătorul unui ansamblu rutier staționat pe banda de urgență, în timp ce ar fi efectuat verificări la anvelopa acestuia, ar fi fost acroșat de un ansamblu rutier, condus de un bărbat de 52 ani, din comuna Petrești, județul Alba”, au transmis reprezentanții Poliției.

„Ulterior, în urma impactului, bărbatul ar fi fost proiectat pe partea carosabilă și ar fi fost lovit de o autoutilitară care se deplasa pe banda 1 a autostrăzii. În urma evenimentului, bărbatul de 50 de ani, din localitatea Șard, județul Alba, a decedat. Conducătorul ansamblului a fost testat cu aparatul etilotest, care a indicat valoarea de 0,22 mg/l alcool pur în aerul expirat. Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă”, au adăugat polițiștii.

[article_sources]
Etichete:
2026 - Ediție Specială. Toate drepturile rezervate!