Amenda colosală de 50.000 de euro pentru românii care fac asta! Nu te atinge de aceste flori, legea e dură!

Germania impune sancțiuni drastice pentru cei care decid să culeagă ghiocei, vestitorii primăverii fiind protejați prin Ordonanța Federală privind Protecția Speciilor. Conform reglementărilor germane, aceste plante nu pot fi tăiate, culese sau scoase din rădăcină, nici măcar în cantități mici, informează romaniatv.net.

Amenzile în statul german variază semnificativ în funcție de regiune, atingând praguri extrem de ridicate în zonele urbane. În Bavaria, sancțiunile pornesc de la 50 de euro, însă în Bremen pot ajunge la 20.000 de euro, în timp ce în Hamburg amenzile sunt cuprinse între 25.000 și 50.000 de euro.

Legea germană extinde protecția și asupra altor plante, printre care se numără lăcrămioarele, anemonele de pădure, crocusii, orhideele sălbatice, narcisele, lalelele, garoafele și majoritatea tipurilor de ferigă. De asemenea, culegerea ramurilor de salcie plângătoare este interzisă, deoarece acestea reprezintă o sursă vitală de hrană pentru albine și alte insecte la început de sezon.

Nici legislația din România nu este mai permisivă atunci când vine vorba de plantele protejate. Culegerea ghioceilor sălbatici poate fi considerată infracțiune, fiind pedepsită cu închisoare de la trei luni la un an sau cu amenzi cuprinse între 5.000 și 10.000 de lei pentru persoanele fizice. În cazul companiilor, amenzile variază între 30.000 și 60.000 de lei.

Pe lista plantelor protejate de lege în România se află numeroase specii rare, precum Floarea de colț, simbol al Munților Carpați, Garofița Pietrei Craiului, Bujorul de munte (Smârdarul) și Papucul Doamnei, cea mai rară orhidee de la noi. Totodată, sunt sub protecție legală Laleaua pestriță, Crinul de pădure, Narcisa, Sângele Voinicului, Bulbucii de munte, planta carnivoră Roua cerului și Bujorul românesc.

[article_sources]
Etichete:
2026 - Ediție Specială. Toate drepturile rezervate!