Adio bani livrați de poștaș? Schimbarea majoră anunțată acum pentru toți pensionarii!

Statul român suportă costuri mult mai ridicate pentru livrarea pensiilor în numerar comparativ cu viramentele pe card, a semnalat sâmbătă, la Zalău, ministrul Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale, Petre-Florin Manole. Acesta a anunțat intenția de a demara o campanie pentru încurajarea plății electronice.

Oficialul a explicat că diferența de costuri suportată de bugetul de stat este una majoră între cele două metode de livrare. „Comisioanele pe care le plătim la Poştă astăzi sunt de 10 ori mai mari decât comisioanele pe care le plătim prin bancă atunci când plătim pensiile”, a precizat demnitarul, potrivit informațiilor furnizate de Digi24.

În momentul de față, modalitatea de încasare a drepturilor bănești este echilibrată, jumătate dintre seniori primind banii pe card, iar cealaltă jumătate așteptând poștașul pentru plata cash.

Deși numărul beneficiarilor este împărțit egal, discrepanța financiară este evidentă în cifrele prezentate de ministru pentru primele nouă luni ale anului curent. „Pentru jumătatea pe card am plătit până la sfârşitul lui septembrie 6 milioane de lei comisioane bancare, pentru jumătatea pe cash am plătit comisioane la Poştă 60 de milioane de lei”, a detaliat Manole.

Pentru a reduce aceste cheltuieli, Ministerul Muncii va lansa o campanie de informare menită să încurajeze pensionarii să opteze pentru viramentul bancar, măsura fiind însă una strict opțională și nu impusă.

Ministrul a insistat pe caracterul voluntar al trecerii la plata electronică, considerând-o un pas firesc spre modernizare. „Vom începe un program prin care să promovăm, fără să obligăm pe nimeni, încă o dată. Ar fi util cât mai mulţi pensionari să accepte plata pensiei pe card. În Uniunea Europeană, în 2025, sper că nu pare exotic nimănui. E normalitate”, a subliniat acesta.

De asemenea, Petre-Florin Manole a făcut o legătură directă între politicile de ocupare a forței de muncă, respectiv creșterea numărului de angajați, și sustenabilitatea sistemului public de pensii.

„De câte ori mă auziţi vorbind despre ANOFM şi subvenţii pentru noi angajaţi? Să înţelegeţi, cum e şi corect, că vorbim despre noi contribuţii la sistemul de pensii. Înseamnă, deci, că genul ăla de programe e un sprijin pentru angajaţi şi un sprijin pentru angajatori, dar şi un sprijin pentru pensionari”, a mai punctat ministrul Muncii.

[article_sources]
Etichete:
2026 - Ediție Specială. Toate drepturile rezervate!