Accident șocant pe A1! Doi copii și mama lor, transportați de urgență la spital după coliziunea a două mașini!

Duminică, un accident rutier pe autostrada A1, în județul Hunedoara, a implicat două autoturisme, iar în urma impactului doi copii de 6 și 7 ani, împreună cu mama lor, au fost transportați la spital pentru investigații suplimentare. Incidentul a avut loc pe sensul de mers Simeria – Orăștie, iar circulația în zonă se desfășoară cu dificultate, fiind afectate banda 1 și banda de urgență.

Intervenția echipajelor de urgență

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Hunedoara a anunțat că pompierii au fost solicitați să intervină la fața locului cu o autospecială de descarcerare, o ambulanță SMURD C1 cu medic, o ambulanță SMURD B2 și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean.

„La sosirea echipajelor operative, s-a constatat că în accident au fost implicate două autoturisme. Ocupanții au fost evaluați medical la fața locului, iar doi minori, în vârstă de 6 și 7 ani, împreună cu mama acestora, au fost transportați la spitalul din Deva pentru investigații suplimentare”, au transmis reprezentanții ISU Hunedoara.

Măsuri de siguranță și impact asupra traficului

Pe lângă acordarea primului ajutor, pompierii au intervenit pentru asigurarea măsurilor de prevenire a incendiilor, conform procedurilor în astfel de situații. Din cauza accidentului, circulația pe autostrada A1 în zona afectată este îngreunată, fiind blocate banda 1 și banda de urgență.

[article_sources]
Etichete:
2026 - Ediție Specială. Toate drepturile rezervate!