Decizie de ultimă oră pentru elevi! Județele unde se închid școlile din cauza zăpezii. Se trece la cursuri online!

Condițiile meteorologice nefavorabile au determinat autoritățile din mai multe județe să modifice modalitatea de desfășurare a procesului educațional. Conform informațiilor furnizate de Știrile Kanal D, elevii din Vrancea și Galați vor participa miercuri la cursuri exclusiv în format online, decizia fiind luată ca urmare a ninsorilor abundente care au afectat estul țării.

Această măsură vine în completarea unei hotărâri similare anunțate încă de marți în județul Giurgiu. Astfel, numărul județelor care au optat pentru suspendarea cursurilor fizice a crescut, prioritatea fiind siguranța elevilor și a cadrelor didactice în contextul avertizărilor de iarnă severă.

Situația este parțial diferită în județul Brăila, unde Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) a stabilit suspendarea activității în unitățile de învățământ de pe raza județului, însă cu o excepție importantă. Unitățile de învățământ din municipiul Brăila își vor continua activitatea, în timp ce pentru restul localităților din județ cursurile se vor muta în mediul virtual.

[article_sources]
Etichete:
2026 - Ediție Specială. Toate drepturile rezervate!