Iancu Sterp, fratele cunoscutului cântăreț Culiță Sterp, trece prin momente dificile după ce a suferit un accident grav. Tânărul a căzut pe beton de la o înălțime de aproximativ patru metri, incidentul soldându-se cu o fractură la nivelul mâinii. Potrivit informațiilor oferite de Wowbiz.ro, acesta a ajuns de urgență la medic, unde a aflat că este necesară o nouă intervenție chirurgicală.
Incidentul neprevăzut a avut loc în timp ce Iancu Sterp încerca să urce într-un pod, însă scara pe care se sprijinea a alunecat. În urma impactului cu solul, acesta și-a fracturat osul scafoid, o zonă recunoscută pentru dificultatea în recuperare. Medicii i-au explicat că, fără o operație pentru fixarea osului cu un șurub, procesul de vindecare ar putea fi deficitar, iar durerile ar putea deveni cronice.
Iancu Sterp a relatat întreaga întâmplare prin intermediul unei postări pe Instagram, exprimându-și totodată ezitarea în fața unei noi operații: „Mă vedeți în ce situație sunt. Am avut o pățanie acum câteva zile, vineri mai exact. Am căzut de la vreo 3-4 metri. Mă urcam într-un pod, mi s-a dus scara de sub picioare, am căzut pe spate și am băgat mâna, că puteam să cad mult mai rău. Am scăpat destul de ieftin, mi-am rupt osul scafoid. Am fost la medic și mi-a dat o veste proastă, mi-a zis că osul ăsta e cel mai slab vascularizat, se reface cel mai greu dintre toate oasele și mi-a zis că ar trebui să-l operez ca să fiu sigur de refacere cu succes. Eu n-aș mai vrea să mă operez. M-am gandit că nu e mare lucru, se lipește la loc, se reface, merg înainte. Dar a zis că o să rămân cu dureri toată viața dacă nu-i bag acolo șurub. M-a speriat un pic și am zis să vă întreb dacă am prin listă oameni care au pățit să-și rupă osul scafoid. Cum ați procedat? Dacă v-ați operat, cum ați făcut, dacă mai aveți dureri”.
Această nouă problemă de sănătate survine la doar un an după ce Iancu Sterp a trecut prin prima sa intervenție chirurgicală. Vara trecută, el a fost operat la picior după ce a suferit o ruptură de ligament încrucișat în timpul unui meci de fotbal. La acea vreme, tânărul a stat internat în spital și a urmat o perioadă lungă de recuperare, mărturisind că nu se aștepta la o accidentare atât de gravă.
„Numai pe aici nu vă doresc să ajungeți, pe la spital. După cum știți, eu mi-am rupt ligamentul încrucișat la fotbal, de vreo lună, și am venit să mă operez, să mi-l reconstruiască doctorul, pentru că ăla e singurul care nu se mai poate reface. Vreau să vă spun că eu niciodată în viața mea n-am crezut ca pot să-mi rup ceva. Mâini, picioare, mușchi, ligamente, oase. Știam că sunt foarte rezistent, oase grele, mușchi la fel. Dar uite că mi s-a întâmplat și mie. Vi se poate întâmpla și vouă, să nu vă credeți prea tari și prea mari. Aveți grijă mare la fotbal. Cele mai mari accidentări nu se întâmplă la box, MMA. La fotbal se întâmplă cele mai mari nenorociri”, declarase Iancu Sterp de pe patul de spital, în timpul primei sale intervenții.