Oana Roman a lansat o serie de critici aspre pe rețelele de socializare la adresa mamelor care au un singur copil și care se plâng constant de greutățile rolului de părinte. Vedeta, care interacționează zilnic cu o comunitate de aproape 300.000 de urmăritori pe Instagram, s-a declarat exasperată de atitudinea femeilor care susțin că nu mai au timp suficient sau că gestionarea sarcinilor zilnice este o povară.
Potrivit informațiilor publicate de Unica, vedeta a ținut să sublinieze contrastul dintre aceste mame și femeile care cresc familii numeroase, având în același timp și responsabilități profesionale stricte. Ea a menționat că există mame cu cinci sau șase copii care nu își expun public nemulțumirile, deși contextul lor este mult mai solicitant.
„Nu mai pot cu mamele acestea care au un singur copil și care se vaită de dimineață până seara ani de zile la rând cât de greu e, că nu vrea să doarmă, că nu vrea să se trezească, că nu vrea să meargă la grădiniță, că vrea să meargă la grădiniță, că ce greu e în vacanță, ce complicat e să schimbe copilul”, a declarat Oana Roman într-o serie de postări pe Instagram.
Aceasta a adăugat că multe dintre aceste femei nu au un program de lucru fix, spre deosebire de alte mame care trebuie să jongleze cu joburi solicitante: „Sunt alte femei care au cinci, șase copii, au și job cu program de la 08:00 la 17:00 sau de la 09:00 la 17:00 și nu se mai plâng și au și multe alte lucruri de făcut. Voi aveți un copil, nu aveți job 24/24, nici măcar nu trebuie să mergeți la birou, dar vă plângeți, frate, încontinuu cât de greu e, ce complicat e”.
Mesajul vine într-o perioadă în care activitatea vedetei în media este intens monitorizată, mai ales după ce Oana Roman s-a răzgândit să revină la TV, renunțând la colaborarea cu Antena Stars din cauza diferențelor de viziune privind conținutul educativ.
În ceea ce privește viața personală, Oana Roman a recunoscut că, deși fiica sa, Isabela, a fost un copil gestionabil, a întâmpinat și ea momente dificile. Totuși, vedeta susține că a ales să nu transforme aceste provocări într-un motiv de plângere constantă. Indiferent de perioadele prin care a trecut, inclusiv momentele când mulți s-au întrebat dacă se împacă Oana Roman și Marius Elisei, aceasta și-a menținut poziția față de educația copilului ei.
Referindu-se strict la rolul de mamă la un singur copil, Oana Roman a precizat că, deși nu totul a fost simplu, a păstrat o atitudine pozitivă. „Este adevărat că Isa a fost un copil ușor de crescut, relativ ușor de crescut. Dar nu a fost tot timpul simplu. Dacă e un singur lucru de care eu nu m-am plâns niciodată este că nu m-am plâns de copilul meu, chiar dacă uneori, poate, nu mi-a fost ușor”, a concluzionat ea.
Deși începutul acestui an nu a fost unul lipsit de provocări pentru ea, amintind publicului că Oana Roman a început noul an cu stângul și a avut nevoie de momente pentru a-și descărca amărăciunea, vedeta rămâne fermă în convingerea că gestionarea unui singur copil nu ar trebui să fie un subiect de vaită continuă pe internet.