Mario Berinde, adolescentul de 15 ani din localitatea Cenei a cărui moarte violentă a zguduit comunitatea locală, a fost condus pe ultimul drum vineri, 24 ianuarie. La ceremonia funerară marcată de o suferință imensă a participat și Dana Roba, care s-a declarat profund afectată de tragedia familiei. Potrivit publicației Cancan.ro, make-up artista a reacționat dur în mediul online, solicitând modificarea legislației din România.
Cazul lui Mario Berinde a generat un val de revoltă după ce s-a aflat că băiatul a fost ucis cu o toporișcă și un cuțit chiar în curtea unuia dintre agresorii săi. Suspecții sunt doi minori, în vârstă de 13 și 15 ani, însă doar cel mai mare dintre ei poate fi tras la răspundere penală. Din cauza vârstei fragede, copilul de 13 ani nu poate fi arestat, fapt care a stârnit indignarea publică.
Dana Roba a explicat că nu a putut rămâne până la sfârșitul înmormântării din cauza tensiunii și a durerii colective. „Am fost la înmormântarea lui Mario, dar nu am putut să stau până la final, pentru că acolo e o mare durere. Ce vreau să spun mai exact e că toți oamenii de la înmormântare, care am fost acolo, dacă am ieși toți în stradă, să se schimbe legea odată și să poată să-l aresteze și pe ăsta, pe criminal. Criminalul stă în casă, bine-mersi, sparge semințe, și taică-său e legat, cu zece mascați după el. OK, o fi taică-său infractor, dar, totuși, criminalul este criminal și stă și se uită la televizor cum îl înmormântează pe băiatul pe care l-a ucis el”, a transmis Dana Roba prin intermediul rețelelor de socializare.
Vizibil marcată de cele întâmplate, Dana Roba a lansat un apel către părinții din localitate și către autoritățile statului, cerând pedepsirea tuturor celor implicați în crimă. Aceasta a sugerat chiar o formă radicală de protest, îndemnând familiile să nu își mai lase copiii la școală până când cadrul legal nu va fi schimbat pentru a oferi mai multă siguranță.
„Părerea mea este că trebuie să ieșim toți în stradă și să se facă dreptate. Președintele țării să schimbe legea, cineva să schimbe legea! Eu, dacă aș fi din Cenei, nu mi-aș mai duce copiii la școală și aș vorbi cu toată clasa, cu toți părinții, să nu mai ducă nimeni, niciun părinte, copiii la școală până nu se termină anul. Ori se schimbă legea și se face ceva, ori nu mai ducem copiii… să vedem dacă se schimbă ceva. Deci, efectiv, am rămas înmărmurită. Atâta lume n-am văzut niciodată la o înmormântare. Câtă durere în inima mamei, a tatălui, a rudelor, a prietenilor”, a mai declarat aceasta, conform sursei citate.