O surpriză majoră a apărut în primele zile ale noului sezon Survivor România 2026, după ce primele date despre plecarea din concurs au fost corectate. Deși inițial s-a crezut că Naba Salem va fi prima concurentă care părăsește Republica Dominicană, noile informații furnizate de grupul Viperele Vesele și preluate de Cancan.ro arată că Iustin, din echipa Faimoșilor, este de fapt cel eliminat.
Rectificarea a fost făcută publică la scurt timp după anunțul inițial, sursa explicând dificultățile de comunicare din junglă. „Rectificăm informația inițială legată de prima eliminare de la Survivor România 2026. Nu Naba, ci Iustin din echipa Faimoșilor va fi primul eliminat”, au transmis Viperele Vesele pe rețelele de socializare.
Aceeași sursă a adăugat detalii despre modul în care s-a produs confuzia: „Așa sunt începuturile de sezon, cu informații primite pe bucăți, conexiune slabă cu Republica Dominicană, confirmări plimbate prin junglă, Mercur retrograd printre palmieri, traduceri făcute pe fum de foc și șoapte aduse de vântul oceanic. Când comunicarea cu astrele dominicane se face printre crabi și scoici, mai scapă câte o literă, câte un nume, important este că adevărul a ajuns, într-un final, la țărm.”
Din punct de vedere sportiv, primul joc pentru imunitate al ediției a fost adjudecat de Războinici. Această victorie i-a pus pe Faimoși în situația ingrată de a face nominalizări, ducând în cele din urmă la plecarea lui Iustin. Tensiunile au atins cote maxime în tabere, unde foamea, frigul și lipsa oricărui confort au provocat scântei între participanți.
Un moment critic a fost reprezentat de conflictul dintre Călin Donca și Cristian Boureanu. Cei doi au fost la un pas de un conflict fizic direct, starea de irascibilitate fiind amplificată de condițiile dure de supraviețuire. În acest context, presiunea psihologică și-a spus cuvântul încă de la debutul emisiunii.
Naba Salem, despre care s-a speculat inițial că va pleca, a descris o stare emoțională dificilă încă de la plecarea din țară. Deși a rămas în competiție, tânăra a menționat că resimte din plin diferența uriașă față de stilul de viață obișnuit și greutatea adaptării la viața din junglă.
Înainte de a se îmbarca spre Republica Dominicană, Naba a mărturisit că se simțea deconectată emoțional: „Sunt puțin plânsă, dar nu contează. Ideea e că e pentru prima dată când zbor atât de goală. Efectiv, nu am niciun sentiment, nu simt nimic și nu pot să zic că îmi doresc absolut nimic. Mă simt goală, efectiv“, a declarat aceasta conform sursei citate.
Impactul fizic asupra concurenților este și el unul major, aceștia fiind nevoiți să se obișnuiască rapid cu un regim limitat. Această situație a ridicat întrebări despre ce efect are ‘dieta cu orez’ de la Survivor 2026 asupra concurenților, precum și despre provocările pe care le întâmpină rudele acestora, cum este cazul fratelui Nabei Salem.