Gabriela Popi, un medic de familie în vârstă de 50 de ani din Constanța, a fost descoperită decedată în apele Canalului Dunăre-Marea Neagră. Femeia dispăruse de la domiciliu cu două zile înainte de tragica descoperire.
Alerta privind dispariția medicului fusese dată vineri, 21 noiembrie. Din nefericire, finalul căutărilor a fost unul dramatic, trupul neînsuflețit fiind recuperat duminică seară. Autoturismul femeii a fost localizat de autorități în vecinătatea podului de la Murfatlar.
Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Constanța a deschis o anchetă pentru a stabili circumstanțele exacte ale decesului. Potrivit informațiilor relatate de RomaniaTV.net, reprezentanții poliției au transmis:
”Polițiștii au identificat, în apa Canalului Dunăre – Marea Neagră, la kilometrul 24+300 metri, cadavrul unei persoane, fiind vorba despre o femeie, de 50 de ani. Trupul neînsuflețit a fost transportat la morgă în vederea efectuării autopsiei pentru stabilirea cauzei decesului. În cauză a fost întocmit dosar penal, cercetările fiind continuate de către polițiști pentru stabilirea împrejurărilor în care s-a produs evenimentul”.
Gabriela Popi era mama unui băiat adolescent, iar comunitatea locală este marcată de pierderea suferită. Cei care au interacționat cu ea o descriu ca pe un medic dedicat, iubit și foarte apreciat de către pacienți.
Pe rețelele de socializare au început să curgă mesajele de condoleanțe din partea celor care au cunoscut-o:
”Astăzi, povestea ei s-a încheiat aici, dar a lăsat în mine o lumină care nu se va stinge. Ea a fost cea care mi-a spus prima că pot ajunge medic, că pot fi «cea mai bună», chiar și atunci când eu nu credeam. Nu vă voi uita niciodată!”
”Dumnezeu să aibă grijă de sufletul dvs, doamna doctor Gabriela Popi, ați fost omul care a fost lângă mine și copiii mei, atunci când mi-a fost greu, mereu aveați un sfat pentru noi, mereu îl chemați pe băiatul meu la dvs să îi vorbiți…..drum lin printre îngeri, doar bunul Dumnezeu știe ce a fost în sufletul dvs”.