La mai bine de un an și jumătate de la tragedia care a zguduit comunitatea din Timișoara, familia Andreei Morega încearcă să facă față durerii, după ce instanța supremă a pronunțat sentința finală pentru Mirel Dragomir. Studentul la Medicină și Teologie care i-a curmat viața tinerei cu 51 de lovituri de cuțit a încercat, până în ultima clipă, să obțină o pedeapsă mai blândă.
Crima a avut loc în contextul în care Andreea, studentă la Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș”, se pregătea să plece acasă în weekend. Mirel Dragomir, partenerul ei de la acea vreme, a convins-o să meargă în apartamentul său în loc să o conducă la autogară. Discuțiile contradictorii au pornit de la refuzul fetei de a-i permite accesul în telefonul mobil și de a-i furniza codul PIN, moment în care aceasta i-a comunicat dorința de a pune capăt relației.
Potrivit anchetatorilor, refuzul tinerei a declanșat o reacție violentă din partea agresorului. Acesta a luat două cuțite din bucătărie și a atacat-o pe Andreea. Violența a fost atât de mare încât lama uneia dintre arme s-a rupt, tânărul continuând loviturile cu cel de-al doilea cuțit, vizând zonele vitale ale gâtului și toracelui. Ulterior, el a fugit în județul Caraș-Severin, unde a fost reținut de poliție.
Adrian Morega, tatăl victimei, a explicat că strategia apărării s-a bazat pe schimbarea încadrării juridice, inculpatul încercând să elimine acuzația de cruzime pentru a beneficia de o reducere a anilor de detenție.
„El a vrut să scape cu o pedeapsă mai mică. A invocat prin avocatul lui să se facă o expertiză, pentru a se stabili la câta lovitură de cuțit a murit Andreea. Dacă ar fi murit la primele lovituri, n-ar fi fost moarte prin cruzime, n-a suferit, și să-și fi schimbat încadrarea. Asta dorea, dar i-a fost respins”, a declarat tatăl tinerei, citat de România TV.
Familia acuză lipsa de remușcare a apărării
Pentru părinții Andreei, decizia finală a justiției era previzibilă, însă atitudinea apărătorului inculpatului a lăsat un gust amar. Adrian Morega consideră că demersurile avocatului au fost motivate strict financiar, fără o bază morală.
„Era ceva normal, nu mă așteptam la nimic altceva, numai dacă ar fi fost ceva necurat la mijloc. Am vorbit și eu cu avocatul meu, însă mi-a spus că nu are nicio șansă, dar avocatul lui a făcut chestia asta pentru bani. Când l-am întrebat dacă el ar proceda la fel dacă ar fi vorba despre copilul lui, avocatul mi-a spus că nu poate să-mi răspundă la întrebare, pentru că ar fi ipocrit”, a mărturisit tatăl victimei.
Un alt aspect dureros pentru familia Morega este lipsa totală de comunicare sau compasiune din partea familiei criminalului. Potrivit declarațiilor, nu a existat nicio încercare de a oferi sprijin moral sau financiar, în afara unor daune stabilite care nu acoperă nici măcar cheltuielile de repatriere și înmormântare.
„N-am vorbit niciodată, n-au luat legătura cu noi niciodată, nici măcar să ne întrebe: «Aveți suficienți bani?». Acele daune morale nu sunt trecute nici măcar la jumătate acolo, dar eu n-am luat multe, pentru servicii funerare, pentru că au adus-o pe Andreea de la Timișoara. Au fost mulți bani, dar atunci nu m-a mai interesat să iau facturi. Iar pe familia lui, niciodată nu i-a interesat să ia legătura cu noi”, a precizat Adrian Morega.
„El ar putea să iasă la vârsta de 40 de ani”
Tatăl Andreei subliniază inechitatea situației: în timp ce fiica sa nu mai are niciun viitor, agresorul va avea posibilitatea să revină în societate și să fie alături de familia sa după ispășirea pedepsei.
„Vă dați seama, el are 25 de ani, o să ispășească maxim 17 ani. Nu o să îi ispășească pe toți, el o să vină acasă, familia lui poate să-l viziteze. Familia lui poate să vorbească cu el la telefon. De noi e rău, că noi nu mai avem nicio legătură cu Andreea, niciodată. E greu și pentru ei, pentru părinții lui, dar ei măcar mai au o șansă. El ar putea să iasă la vârsta de 40 de ani”, a adăugat acesta.
Procesul îndelungat și notificările constante primite de la instanțe au menținut deschisă rana pierderii. Brutalitatea actului, confirmată de cele 51 de lovituri, îl face pe tatăl fetei să respingă orice justificare legată de umanitate în cazul criminalului.
„Nu știu cum să mă exprim, nu sunt cuvinte. Oricum criminal, dacă ar fi fost un accident de mașină, s-ar fi putut măcar clinti, să se întâmple ceva, dar la 51 de lovituri de cuțit. E animal, nu e om. Eu nu pot să-l consider un om. Un asemenea om n-ar mai avea dreptul să iasă vreodată din pușcărie, să se bucure de o zi de libertate”, a spus tatăl îndurerat, conform sursei citate.
Argumentul „a doua șansă”, respins categoric
Adrian Morega respinge ferm pledoaria avocatului apărării referitoare la dreptul la reabilitare al tânărului, punând în balanță viața curmată a fiicei sale și distrugerea întregii familii.
„Indiferent de cum cerea avocatul lui, că mai are dreptul la o a doua șansă. Andreea mai poate să aibă dreptul la o a doua șansă? El când a omorât-o pe Andreea, ne-a omorât și pe noi. Murim în fiecare zi puțin câte puțin, pentru că nu mai avem pentru ce trăi. Nu mai avem copil, nu mai avem nimic”, spune acesta.
Singura alinare a părinților a rămas pelerinajul zilnic la cimitir, unde au observat că memoria fiicei lor este cinstită și de persoane necunoscute.
„Noi toată nădejdea ne-am pus-o în Andreea, ce am făcut, am făcut pentru ea. N-a fost nici măcar o zi să nu fim la mormânt la Andreea. Zilnic mergem cu flori, cu lumânări. Sunt mulți care trec prin zonă pe aici, întreabă unde este înmormântată Andreea, unde este cimitirul. Găsim, de multe ori, flori, candele aprinse acolo. Chiar și de la oameni necunoscuți, care nu au avut nicio tangență nici cu noi, nici cu Andreea”, a încheiat tatăl fetei.