Un șofer din județul Prahova a rămas pieton pentru o perioadă de patru luni, după ce a fost surprins de camerele video în timp ce conducea pe contrasens pe Autostrada A3 București – Ploiești, conform informațiilor relatate de G4Media.
Imaginile care surprind manevra extrem de periculoasă au devenit publice în cursul zilei de vineri. În urma apariției videoclipului cu autoturismul care rula pe sensul greșit, polițiștii din cadrul Brigăzii Autostrăzi au declanșat imediat o anchetă pentru depistarea conducătorului auto.
Autoritățile au reușit să îl identifice pe cel de la volan, stabilind că este vorba despre un bărbat în vârstă de 57 de ani, domiciliat în orașul Breaza.
Pentru fapta sa, prahoveanul a primit o amendă în cuantum de 1.822,5 lei.
Totodată, polițiștii au dispus reținerea permisului de conducere, aplicând măsura suspendării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice pentru 120 de zile.