Ce s-a aflat despre averea colosală a Stelei Popescu. Dan Negru a spus totul, la 8 ani de la moartea ei!

La opt ani de la dispariția marii actrițe Stela Popescu, survenită pe 23 noiembrie 2017, colegii de breaslă își amintesc cu nostalgie de momentele petrecute împreună. Dan Negru și Marina Almășan au rememorat ultimele interacțiuni cu „Regina teatrului de revistă”, o artistă care a lăsat în urmă o carieră de peste jumătate de secol și o avere estimată la aproximativ un milion de euro.

Prezentatorul Dan Negru a fost marcat de vitalitatea și rafinamentul actriței, remarcând că, spre deosebire de alte vedete care renunțau la încălțămintea incomodă în pauze, Stela Popescu rămânea mereu pe tocuri. „Am filmat cu Stela cu două săptămâni înainte de a muri. Dumnezeu să-i dea liniște! Am vorbit despre Ierusalim și despre planurile ei de a vizita, în 2018, Israelul. Avea o bucurie, umplea scena”, a declarat acesta pentru Click!.

Negru și-a amintit un episod memorabil de la emisiunea „Te pui cu Blondele”, când a rugat-o pe artistă să-și prezinte colecția de pantofi. „Ne-a rugat să trimitem o mașină după ea și ne-am trezit în platou cu 200 de perechi de pantofi. Mereu elegantă!”, a adăugat omul de televiziune.

La rândul său, Marina Almășan a descris-o pe artistă ca fiind o sursă inepuizabilă de optimism. „Stela era precum o șampanie de bună calitate! Era plină de energie, era mereu pozitivă, un excelent vorbitor și o persoană extrem de înțeleaptă. Cochetă, până la cer si înapoi!”, a povestit vedeta TV.

Discuțiile din culise dintre cele două atingeau adesea subiecte personale. Almășan a relatat un moment în care actrița i-a sugerat să poarte fuste scurte, iar la reticența realizatoarei, Stela Popescu a replicat cu umor: „Ce-i frumos și lui Dumnezeu îi place!”.

Cu puțin timp înainte de deces, Stela Popescu i-a mărturisit Marinei Almășan că nu își impunea restricții drastice, deși era atentă la glicemie. „O să râzi, dar mănânc aproape orice! Nu-mi refuz nimic, dar încerc să fac totul cu măsură! (…) Din când în când, servesc câte-o felie de slănină, cu ceapă și cu o țuiculiță bună, ardelenească, lângă!”, spunea actrița.

În ceea ce privește îngrijirea personală, marea doamnă a teatrului de revistă prefera simplitatea. „Eu nu mă dau cu niciun fel de creme! Mă demachiez bine, de fiecare dată si atât…Nu exagerez cu «tencuiala»! Mă machiez discret și plusez doar atunci când am apariții la tv”, explica ea, menționând că folosea fond de ten pe bază de apă.

Dincolo de moștenirea artistică, Stela Popescu a acumulat bunuri materiale semnificative. Apropiații au dezvăluit că averea sa includea un bloc cu trei etaje în Capitală, evaluat la 500.000 de euro, o vilă în Crevedia de 220.000 de euro și o casă de vacanță la 2 Mai, în valoare de 200.000 de euro.

[article_sources]
Etichete:
2026 - Ediție Specială. Toate drepturile rezervate!