Ioan Mateescu, fost director al Direcției de Transporturi Feroviare din Giurgiu, s-a sinucis miercuri, 20 august, împușcându-se cu o armă de vânătoare într-un cimitir din comuna Fataștoaca. Bărbatul în vârstă de 62 de ani a fost găsit fără suflare de autorități, după ce și-a anunțat intenția soției sale, care a alertat poliția.
Potrivit anchetatorilor, înainte de gestul fatal, Ioan Mateescu și-a luat rămas bun de la soție, avertizând-o că se va sinucide. Femeia a sunat imediat la autorități, iar la aproximativ trei ore distanță, bărbatul a fost descoperit decedat în cimitir.
Motivul sinuciderii nu este încă clar, însă surse din anchetă susțin că fostul director ar fi avut datorii importante, fie la bancă, fie la cămătari.
„Un om de o jovialitate fără cusur, care întotdeauna găsea timp și disponibilitatea de a-i ajuta pe toți cei ce îi solicitau sprijinul. Din păcate, Mateo ne-a părăsit la vârsta de doar 62 de ani, deși mulți dintre noi își doreau să mai stea de vorbă măcar o dată cu acest om minunat, a cărui strângere de mână, extrem de caldă, n-o voi uita niciodată”, a transmis Jurnalul Giurgiuvean, în semn de omagiu pentru fostul director.
Polițiștii continuă audierile pentru a stabili circumstanțele exacte ale tragediei. Ioan Mateescu a fost consilier județean și a condus Direcția de Transporturi Feroviare din Giurgiu, fiind cunoscut în comunitate pentru implicarea sa.