Transportul rutier pentru elevi nu va mai fi gratuit pentru toți școlarii începând cu anul școlar 2025-2026, conform noii Legi nr. 141/2025, cunoscută drept „Legea Bolojan”. Modificările stabilesc că doar liceenii vor beneficia de gratuitate pentru naveta județeană și interjudețeană între localitatea de domiciliu și cea în care învață.
Potrivit proiectului de hotărâre publicat de Ministerul Educației, „pentru transportul public rutier județean și interjudețean se asigură elevilor de nivel liceal care sunt școlarizați în altă localitate decât cea de domiciliu, pentru cheltuielile de transport dus-întors, pe durata cursurilor școlare”.
Elevii din ciclul primar și gimnazial vor putea beneficia de transport gratuit doar în două situații speciale: dacă nu pot fi școlarizați în localitatea de domiciliu sau dacă sunt înscriși la o școală specială ori vocațională din altă localitate.
Ministerul Educației a precizat că „gratuitatea transportului se va acorda elevilor eligibili prin bugetul de stat, prin inspectoratele școlare, către operatorii de transport public”, conform sursei edupedu.ro.