Tragedii în vacanță: Doi români morți în Grecia, victime ale curenților marini și întârzierilor medicale

Un bărbat român în vârstă de 48 de ani a murit în urma unui accident petrecut în stațiunea Thermaikos din Salonic, Grecia. Potrivit presei elene, acesta a căzut de pe un dig și a fost tras de curenții marini, iar eforturile medicilor de a-l salva au fost în zadar.

Tragedie în Thermaikos: român mort după ce a căzut de pe dig

Incidentul s-a petrecut în stațiunea Thermaikos, situată în apropiere de Salonic. Bărbatul a căzut de pe un dig, iar curenții puternici l-au tras sub apă, conform relatărilor CNN Greece. Martorii au intervenit imediat, scoțându-l la mal și solicitând ambulanța.

La fața locului au ajuns echipajele medicale, care i-au acordat primul ajutor și l-au stabilizat înainte de a-l transporta la Spitalul General Universitar AHEPA din Salonic. Din păcate, bărbatul a decedat în cadrul unității medicale.

Trupul neînsuflețit va fi supus unei necropsii pentru a se stabili cu exactitate cauzele decesului.

Alt român a murit în Thassos, după ce ambulanța a întârziat

În urmă cu aproximativ două săptămâni, un alt turist român a avut parte de o tragedie în Grecia, în stațiunea Thassos. Acesta se afla în vacanță împreună cu soția și cei trei copii și făcea scufundări în zona Paradise Beach.

Salvamarii au intervenit prompt și l-au scos din apă, aplicându-i manevre de resuscitare timp de peste 45 de minute. Însă ambulanța a întârziat să ajungă, iar când medicii au sosit, au constatat decesul bărbatului.

Martorii au relatat că românul era echipat cu o mască de tip full face și nu se afla departe de țărm, însă curenții puternici l-au tras în larg. Se pare că i s-a făcut rău în timpul înotului și nu a mai reușit să iasă la suprafață.

[article_sources]
Etichete:
2026 - Ediție Specială. Toate drepturile rezervate!